• CMS GRUP-MOBİL KAPICILIK - İLAÇLAMA

AKAR(MİTE) İLAÇLAMA

Akar ilaçlama, sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Zira bu haşereler, gözle görülmediklerinden çoğunlukla geç fark edildiği gibi, sürekli olarak kaşıntıya neden olarak rahatsızlık verir. Bunun yanı sıra, gözle görülemeyecek denli küçük yapılı ve kütleli olduğundan, nefes yoluyla solunabilen bu haşereler astım gibi solunum yolu hastalıklarını da tetikleyebilmektedir. Özellikle cildi hassas olan yetişkinler ile bebeklerde ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabilen bu haşereleri yok etmek için mite ilaçlama yaptırmak şarttır.

Mitenin (Akarın) Özellikleri

  • Mite insanların vücutları ile temas halinde olan yatak, yorgan, çarşaf, yastık gibi eşyalar içerisinde yaşarken beslenmesinin insanların bu tür eşyalar üzerine dökülen kıl ve deri döküntüleri ile sağlar.
  • Gözle görülemeyecek kadar küçük canlılar olan miteden kurtulmak için bireysel olarak yapılan mücadeleler sonuç vermez.
  • Mite sorunlarıyla karşı karşıya kalan kimselerin yardım almaları gereken yerler ilaçlama şirketleri olmalıdır.
  • Mite ilaçlama hizmeti de veren bu şirketler sizlere her konuda destek olacaktır. Oldukça tehlikeli canlılar olan mitelerin diğer isimleri “Akar” ve “Toz akarı”dır.
  • Akar (mite) 8 bacaklı bir canlı olup, ağız yapıları kesicidir. Yaklaşık 150-200 türü bulunan akar böceklerinin bazı türleri de tozlu ve pis ortamlarda yaşar.
  • Eklembacaklılar sınıfında yer alan ve insanlarda alerjiler başta olmak üzere, çeşitli cilt hastalıkları ile solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilen toz akarından kurtulmak için akar ilaçlama yaptırmak şarttır.

Akar ilaçlama Yöntemleri

Maytlar, gözle görülemeyen canlılar oldukları ve deri döküntüleri ile beslendiklerinden bu haşereleri toz ve katı ilaçlar ile yok etmek mümkün değildir. Sıvı ilaçlama yapılarak yok edilebilen akarlara karşı buharlama yöntemi en hızlı çözümü vermektedir. Bunun yanı sıra otel, hastane, yurt gibi alanlarda da sıkça görülen mayt ile mücadele için püskürtme yöntemi de sık kullanılmaktadır. Mayt ilaçlama uygulamalarında, kaliteli ilaçların kullanılması bu haşerelerin kısa sürede yok edilmesini sağlayacaktır. Buna karşın, basit ilaç kullanımı, maytlara karşı bir etki sağlamayacak ve ciddi rahatsızlıklara neden olabilecektir.

Yorumlar (0)

Yorum yaz